Osoby, które tu zaglądają :):)

środa, 26 lutego 2014

Pocahontas - zakończenie historii ( ufff... nareszcie ! ) - część 6Kolonia musi przetrwać . Anglicy podstępem porywają Pocahontas, chcąc wywrzeć nacisk na jej ojcu , aby wymienił przetrzymywanych przez siebie angielskich jeńców na córkę . Do wymiany nie dochodzi .
Pocahontas spędza  w niewoli w Jamestown 10 miesięcy . Uczy się angielskiego , daje się ochrzcić  i ... zakochuje się w jednym z kolonistów - John'ie Rolfe . czy to miłość, czy to strategia ? Trudno powiedzieć .


                            Chrzest Pocahontas - na chrzcie otrzymała imię   Rebeka                                                                       John Rolfe

John Rolfe przybył do kolonii w 1610 roku . Był jednym z wielu osadników wysłanych przez  Virginia Company of London , mającym znaleźć sposób na  uczynienie kolonii  w Ameryce dochodowym interesem .
Trzeba przyznać, że z powierzonego mu zadania wywiązał się znakomicie . Został plantatorem tytoniu ,
towaru , na który monopol był w rękach hiszpańskich i portugalskich .

                                                                     

Wydaje się, że Rolfe , który był młodym wdowcem , szczerze zakochał się w Pocahontas .  Postanawia ożenić się z nią, choć decyzja ta nie przychodzi mu łatwo . O pozwolenie zawarcia małżeństwa prosi gubernatora i  ojca Pocahontas . Otrzymuje zgodę obu stron - ślub odbywa się  5 kwietnia 1614 roku .

Fotografa przy tym niestety nie było , ale moment ten  został  uwieczniony na obrazach :

                      tak wyobrażał sobie ślub Henry Breuckner - obraz pochodzi z ok. 1855 roku                                            scena ze ślubu Pocahontas na dziecięcej układance

Małżeństwo to pieczętuje pokój pomiędzy osadnikami i Indianami na  osiem lat - do śmierci wodza Powhatan .


 Kolonia rozbudowuje się , Pocahontas rodzi syna Tomasza .                                                               Pocahontas z synkiem


                                                     autentyczne kolczyki  Pocahontas                  
           
                                        Pocahontas, a właściwie Rebecca Rolfe  z mężem  

W roku 1616  Rolfe i jego rodzina oraz kilku Indian  , udają się do Anglii , żeby uzyskać  większe poparcie  dla Virginia Company  oraz zachęcić dalszych osadników do przybycia do kolonii .
Na miejscu Rebeka przeżywa wstrząs , przekonując się, że John Smith żyje . Zachowuje się jednak z wielką godnością , jest traktowana jak księżniczka . Zostaje przedstawiona królowi  Jakubowi I .


W marcu 1917 roku  para  wraz z synkiem wsiada na statek , aby wrócić do  Virginii .  Niestety , okazuje się , że  Rebeca zapada na zapalenie płuc ( lub gruźlicę ) . Mąż przewozi ja na ląd  do Garvesend , gdzie Rebecca umiera 21 marca i tam zostaje pochowana .
                                             Garvensend -  rzeźba przedstawiająca Pocahontas Przygnębiony Rolfe wraca do Virginii , pozostawiając synka w Anglii  pod pieczą prawnego opiekuna , który ma zadbać o  odpowiednie wykształcenie chłopca .
Rolfe ponownie się żeni , w 1612 roku zaczyna z powodzeniem eksperymentować  wprowadzając do kolonii tytoń z Indii Zachodnich . Staje się  tytoniowym potentatem . Robi również karierę polityczną .
Ginie w roku 1622 podczas ataku Indian na jego plantację .

Syn  Pocahontas - indiańskiej księżniczki i Johna Rolfe stał się przodkiem  wielu szacownych obywateli Stanów Zjednoczonych . "Prawdziwa historia " Pocahontas jest bardzo trudna do odtworzenia .
Obrosła legendą , fascynuje ludzi od ponad 400 lat , stała się inspiracją dla wielu powieści i filmów .
Przedstawiłam ją bardzo skrótowo , pomijając na przykład jej domniemane , dwuletnie małżeństwo ze współplemieńcem  imieniem Kocoum , któremu miała urodzić syna . 


... i to już koniec .  Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam - cieszcie się - wykorzystałam tylko część zgromadzonych materiałów :):)

8 komentarzy:

 1. Historia bardzo ciekawa, pięknie przez Ciebie opowiedziana, fantastycznie ilustrowana! Nie mogła nikogo zanudzić. Kawał dobrej roboty! Będę czekać na nowe tematy! Pozdrowionka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej! .. szkoda że umarła ? Byłby ciąg dalszy !
  Ależ się spracowałaś okrutnie ciężko na 6+ :)))
  Gratulacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że ta historia nie miała szczęśliwego zakończenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. .... ale stała się bardzo znana i Pocahontas przeszła do historii , jej pomniki stoją na dwóch kontynentach ..

   Usuń
 4. congratulations for your search!

  OdpowiedzUsuń